ALİ PERRET

Brooklyn, New York doğumlu Ali Perret İstanbul Devlet Konservatuvarı'na devam ettiği yıllar (1970-1980) boyunca İlhan Usmanbaş ile kompozisyon, Selman Ada ile piyano çalıştı. 1983 yılında Berklee College of Music’den piyano, caz müziği besteleme ve düzenleme bölümlerinden şeref derecesiyle mezun oldu. Bu dönem içerisinde Herb Pomeroy, Michael Gibbs, Ray Santisi gibi isimler ile çalıştı. 

"Istanbul Jazz Quartet" (1985-90, akustik caz), "acid-trippin" (1995-2003, new funk, elektronik caz), "Mingus-Trippin" (2000), "Free'key trio "(2004), "Zero Generation" (çağdaş dans müziği 2005), "Nonetonal Quartet" (2008), "Schalterego-“kaka;phonia" (elektro-akustik 2009), "H-factor " (elektro-akustik caz) gerçekleştirdiği projeler ve kurduğu müzik gruplarındandır. 

Ali Perret, çağdaş orkestrasyon müziği, elektro-akustik müzik grupları, çağdaş Big-Band müziği, çağdaş elektronik müzik, elektronik kulüp müziği gibi değişik stillerde ve konseptlerde müzik yazmayı ve çalmayı seviyor.

Farklı disiplinlerden sanatçılarla ortak projeler gerçekleştiren sanatçı, bugüne dek Amerika, Avrupa, Avustralya ve Türkiye’de çalışmalar gerçekleştirdi. Birlikte çalıştığı sanatçılar arasında Craig Harris, Ricky Ford, Lawrence Butch Morris, Ira Coleman, Thurman Barker, Hans Ulrik Jensen, Carla Cook, Francis Bourec, Arto Tunçboyacı, Erkan Oğur, Hüseyin Alptekin, Can Yücel, Tuncel Kurtiz yer alıyor.

Ali Perret, şimdilerde yeni grubu “Ali Perret’s DU.DU” ile “On The Move” adını verdiği son albümünün kaydını tamamladı. “Ali Perret’s DU.DU” grubunda dünyaca ünlü duduk ustası Suren Asatryan, Yunan’lı kontrbascı, besteci Apostolos Sideris, Ortadoğu ritimleri üzerine çalışmalarını sürdüren, Aziza Mustafa Zadeh ile çalışmış olan perküsyon ustası Berkant Çakıcı, çalışmalarını Amsterdam’da sürdüren bas klarnette Oğuz Büyükberber ve Yunanlı genç kemancı Giannis Poulios yer alıyor.

Ali Perret, eğitim disiplinini yarattığı interdisipliner akademi çalışmasını hayata geçirmek üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Ahu Ünalp - Andante - 14.11.2018

www.aliperret.com

©KentSanat Akademi 2019

0216 575 2550 - 0532 547 2276