©KentSanat Akademi 2019

0216 575 2550 - 0532 547 2276

Naci Koç ile Karikatür Atölyesi

Karikatür çizmeyi öğreniyoruz!

 

Türk mizah sanatının yarısı Türk karikatürüdür desek sanıyoruz yanlış olmaz. 1870 yılında kurulan ilk Osmanlı Türk mizah dergisi Diyojen’den bu güne neredeyse 150 yıl geçmiş. Bu süreçte karikatür 7’den 70’e herkesin sevdiği bir sanat dalı haline dönüşmüş.

 

Özellikle 70’li yılların ikinci yarısından sonra Oğuz Aral’ın kurduğu GIRGIR dergisiyle birlikte Türk karikatürü inanılmaz bir ivme kazanmış dünyanın en çok satan 3. büyük dergisi haline gelmiştir. GIRGIR ile başlayan karikatür serüveni bir çok usta çizer

yetiştirmiş ve onlarla birlikte bir çok karikatür-mizah dergisinin yayınlanmasına sebep olmuştur.

150 yıl önce kağıt üzerine yazılıp çizilen ve basılan karikatür-mizah dergileri dijital çağdan çok yakından etkilenmiş ve kendisini dönüştürmüştür. Bugün sosyal medyanın en çok paylaşılanları arasında karikatürler en üst sıralarda yer alıyor. Hatta iyi kötü biraz çizebilen bir çok insan sosyal medya hesaplarında kendi çizdiklerini paylaşıyor. Günümüzde eli kalem, kağıt tutan herkes biraz eğitim alarak, temel prensipleri öğrenerek karikatür çizebiliyor.

 

KentSanat Akademi olarak bir yıl kadar önce görsel sanatlar konusunda Ceyda Karlı öğretmenimiz ile resim ve İllüstrasyon atölyelerine başlamıştık ve halen devam ediyoruz.

 

Bugün ise Oğuz Aral’ın öğrencilerinden GIRGIR Mizah Dergisi’nde yetişmiş, daha sonra ulusal gazete, fikir, dekorasyon, ekonomi gibi alanlarda yayın yapan dergilerde çizen karikatürist Naci Koç ile sizin için sekiz haftalık karikatür atölyeleri hazırladık.

 

Siz de çizdiğiniz karikatürlerinizi kendi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmak isterseniz bekleriz. Eminiz çok eğleneceksiniz.

Ayrıntılı bilgi için:
info@kentsanatakademi.com
0216 575 2550 / 0532 547 2276